Zabawy z dzieckiem - ścieżka sensoryczna.

Wykonanie ścieżki sensorycznej w domu
Ścieżki sensoryczne bez problemu można nabyć w sklepach z artykułami i zabawkami dla dzieci. Można natomiast zrezygnować z kupna i wykonać ścieżkę samodzielnie w domu. Z pewnością dzieci chętnie zaangażują się w proces tworzenia ścieżki, co będzie dla nich dodatkową zabawą. Należy jednak zaopatrzyć się w materiały, które potrzebne są do wykonania ścieżki sensorycznej:

  • Niskie pojemniki, pudełka, woreczki, poszewki na poduszki - do których wsypiemy/włożymy materiały.
  • Kartony, koce – do których przymocujemy, przyszyjemy lub przykleimy elementy po których będzie stąpało dziecko.
  • Materiały o różnej fakturze, grubości, wielkości. Dostępne w najbliższym otoczeniu: kamyczki, żwirek, piach, liście, kasztany, żołędzie, siano, trawa, szyszki, muszle, kawałki kory lub trocin drzewnych.
  • Produkty spożywcze: groch, ryż, kasza, makaron o różnym kształcie, cukier, ziarna kawy.
  • Inne: wata, miękkie pompony, folia bąbelkowa lub aluminiowa, sznurki, rzepy, ścinki tkanin.

Ścieżkę sensoryczną z powodzeniem można stworzyć także w ogrodzie lub na działce wykorzystując do przejścia na boso trawnik, chodnik, drogę lub rozkładając wybrane materiały.
Rozłożenie ścieżki w domu lub ogrodzie wymaga również odpowiedniej przestrzeni, by dziecko mogło swobodnie się poruszać. Ścieżka powinna być także odpowiednio mocno przymocowana do podłoża, tak by pudełka lub woreczki nie zmieniały położenia, gdy dziecko wykona kolejny ruch.
Należy pamiętać, że nie każdą fakturę czy materiał dziecko od razu zaakceptuje i chętnie będzie po nich chodzić. Czasem potrzeba czasu, żeby przyzwyczaić się do danego bodźca.
Ważna jest obserwacja reakcji dziecka podczas dotykania różnych materiałów. Przy systematycznej stymulacji dzieci poznając nowe faktury, będą wybierały do zabawy i potrafiły określić te, które są dla nich przyjemne, a które mniej. Należy dać dziecku czas na akceptację materiału i stopniowo zachęcać do podejmowania zabawy.

Dla kogo ścieżka sensoryczna?
Ścieżka sensoryczna będzie świetną pomocą do wspierania rozwoju zarówno dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej - szczególnie nadwrażliwe lub niewrażliwe dotykowo, jak i dzieci bez deficytów. Zabawy na ścieżce sensorycznej rozwijają układ dotykowy oraz dostarczają bodźców czuciowych w miejscach na ciele gdzie jest najwięcej receptorów - podeszwach stóp.

s sensoryczna 1

s sensoryczna 2

s sensoryczna 3

   
© ALLROUNDER