Aktualności

14 czerwca 2019 - "Ogród Zmysłów"

Już od 14 czerwca uczniowie z ostrowskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim mogą korzystać z udogodnień ogrodu sensorycznego.

Dzięki pomocy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka w naturalne otoczenie placówki wkomponowano elementy oddziałujące na wszystkie zmysły, a przez to mające pozytywny wpływ na rozwój sfer poznawczych niepełnosprawnych intelektualnie wychowanków Szkoły. W ten sposób powstał niepowtarzalny „Ogród zmysłów", miejsce, w którym obok roślin zorganizowano urządzenia wydające dźwięki (szum wody, uderzenia kropli o kamienie) i wykorzystujące bodźce pozawzrokowe w dużo większym stopniu niż w każdym innym ogrodzie, a także udogodnienia dla osób z trudnościami w poruszaniu się odpowiednio szerokie i utwardzone ścieżki, rabaty na podwyższeniach czy piaskownica dla wózków inwalidzkich. Dzieci i młodzież ze Szkoły specjalnej uczą się świadomie i spokojnie odbierać otaczający świat, ale nie wszyscy są obdarzeni prawidłowo funkcjonującymi zmysłami.

Hortiterapia (ogrodolecznictwo) umożliwi uczniom z niepełnosprawnością intelektualną lepszą kontrolę zachowania oraz emocji i pomoże w zdobyciu praktycznych umiejętności. Pielęgnacją ogrodu zajmą się uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, którzy w trakcie nauki szkolnej poznają proste czynności pracy. Opieka nad roślinami z pewnością pozytywnie wpłynie na ich poczucie własnej wartości jako pełnoprawnych członków społeczeństwa, poczucie odpowiedzialności i sprawstwa. Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne mogą pomóc zmniejszyć napięcie i stres nawet poprzez bierne korzystanie z ogrodu w formie spacerów, doznań sensorycznych czy nawet samego widoku roślin.

ogrodzmyslow

Powstanie ogrodu jest efektem pomysłowości pracowników Szkoły oraz ich kreatywnego poszukiwania aktywizujących form i metod pracy z tymi wyjątkowymi uczniami. Nie zostałby jednak zrealizowany, gdyby nie finansowe wsparcie z zewnątrz. Podziękowania należą się zwłaszcza panu Jurkowi Owsiakowi, który zresztą odwiedził szkołę w maju 2017 roku. ZSS od lat prowadzi własny sztab w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kwestuje, zagrzewa do zbiórki, zaraża swoją działalnością.

Uroczyste otwarcie "Ogrodu zmysłów" odbyło się 14 czerwca, w trakcie V Integracyjnych Igrzysk Olimpijskich, zorganizowanych przez nauczycieli ZSS z okazji Dnia Dziecka. Imprezę uświetniła obecność zaproszonych gości z ostrowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Pracownicy ZSS po raz kolejny zachęcali do podejmowania wspólnych działań i integracji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Przypomnijmy inne inicjatywy, takie jak Maraton Uśmiechu (w tym roku odbyła się V edycja), Spotkanie z eSką (w Galerii Ostrovia) czy Dzień Porad (odpowiednik drzwi otwartych przed rekrutacją w szkołach masowych). Integracyjne Igrzyska Olimpijskie to cykliczna impreza sportowa dla drużyn uczniowskich w różnych konkurencjach indywidualnych i zespołowych, a także zabawy dla gości na stanowiskach festynowych i rekreacja dla wszystkich.

12 czerwca 2019 - Wycieczka do Michałkowa

W dniu 12 czerwca klasa IV-VI wybrała się na wycieczkę rowerową na lotnisko do Michałkowa. Uczniowie pokonali ponad 20 km. Na miejscu obserwowali startujące szybowce, obejrzeli kilka samolotów, w tym także zabytkowy dwupłatowiec. Uczniowie zwiedzili także bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dodatkową atrakcją wyprawy były trzy ogromne pizze, które wycieczkowicze zjedli z apetytem. W drodze powrotnej wszyscy zmęczeni zatrzymali się nad zalewem Piaski-Szczygliczka na lodach.

wycieczka

 

6 czerwca 2019 - Dzień Dziecka w szpitalu

dzien dziecka6 czerwca 2019 r. mury ostrowskiego szpitala przy ulicy Limanowskiego pojaśniały radosnym uśmiechem wielu dzieci zmagających się z różnymi dolegliwościami, leczonymi na Oddziałach Chirurgii i Transmatologii Dziecięcej, Laryngologii oraz Pediatrii. Odbyła się tutaj impreza z okazji Dnia Dziecka zorganizowana przez Dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkól Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Imprezie towarzyszyło też ważne wydarzenie z życia szkoły, otwarcie w szpitalu nowej świetlicy terapeutycznej . W związku z tym cała społeczność dziecięca szpitala mogła się bawić w pachnącym świeżością obiekcie. Nauczyciele Zespołu Szkól Specjalnych zapewnili najmłodszym pacjentom wiele znakomitych atrakcji z udziałem animatorek z Happy Kids Party. Świętującym dzieciom udało się chociaż na chwilę zapomnieć o bólu dzięki występom tanecznej grupy baletowej „Gwiazda" oraz piosenkom zespołu „Lady & Gentlemen". Pokrzepieniu i otarciu łez z powodu choroby i rozłąki z najbliższymi sprzyjało również wręczenie upominków oraz słodyczy ufundowanych przez: Eliza K. Wrembel fotografia, państwa M.K. Czajów z Hurtowni Delta Trade, właścicieli sklepu Majolinek, Wytwórni Cukierków Karmelek, Ksero- Service, Bocioland , uczniów ze Szkoły podstawowej nr 13 im. S. Rowińskiego i pani K. Krzywola –Sky Fitness.
Tego dnia wszystkie serduszka dzieci przebywających w szpitalu zabiły mocniej i radośniej. Najmłodszym pacjentom udało się zapomnieć o chorobie czego dowodem były rozweselone dziecięce twarze – balsam na dusze wszystkich dorosłych.

 

15 maja 2019 - XVII Wiosenne Biegi Lekkoaatletyczne

W dniu 15 maja br. wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w XVII Wiosennych Biegach Lekkoaatletycznych, które odbyły się na boisku lekkoatletycznym SP nr 2.

Mimo niesprzyjającej pogody, na wielu dystansach trwała pasjonujaca walka o medale. Po zakończonych zawodach zawodnicy i opiekunowie udali się do szkoły na pyszne kiełbaski.

biegi

Wyniki biegów na poszczególnych dystanasach:

bieg na 200 m

 1. Oskar Krzyżanowski
 2. Kacper Koniarek
 3. Mikołaj Szymański

bieg na 400 m

 1. Sebastian Musiał
 2. Miłosz Mocek
 3. Jasiu Muszalski

bieg na 600 m dziewcząt

 1. Anna Molka
 2. Patrycja Jarosik
 3. Amelia Świątek

bieg na 600 m chłopców

 1. Mikołaj Szubert
 2. Mateusz Łukowicz
 3. Jakub Głowacki

bieg na 1000 m chłopców

 1. Piotr Jeziorski
 2. Tomasz Rojewski
 3. Kamil Galicki

Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom!

 

6 maja 2019 - Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

elektrosmieciW tym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła zgłosiła się do akcji ekologicznej "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" organizowanej przez firmę GREEN OFFICE ECOLOGIC. W zbiórkę zaangażowali się wszyscy: uczniowie, ich rodzice i dziadkowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. W sumie zebraliśmy 1007 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego( 352 kg z poprzedniej i 655 kg z obecnej akcji ) i otrzymaliśmy bon w wysokości 202 zł do wykorzystania na nagrody rzeczowe.

Pani Dyrektor wybrała nagrody w postaci sprzętu sportowego firmy: Sportpoland - https://green.sportpoland.com/ .

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy za rok ☺

 

Informacja o zawieszeniu strajku

Uwaga!!!! ZAJĘCIA LEKCYJNE W DNIACH 29.04 i 30.04 WEDŁUG PLANU, ALE NIE ODBĘDĄ SIĘ ZAJĘCIA DODATKOWE I REWALIDACJE.

zawieszenie strajku

 
   
© ALLROUNDER